Artist Name
Eminem
(6 users)



Members
1 Male

Genre
Hip-Hop

Mood
Angry

Style
Urban/R&B

Origin
Detroit, Michigan, USA

Born

1972

Active
1996 to Present...

Alternate Name
Marshall Bruce Mathers III

Most Loved
Not Afraid (2)
Love the Way You Lie (2)
Stan (2)
Underground (1)
Just Don't Give a Fuck (1)

Music Videos
When I'm Gone
The Monster (feat. Rihann
Guilty Conscience
Love the Way You Lie
Survival

Upcoming Shows
Cambridge (25/May/18)
New York (01/Jun/18)
Manchester (07/Jun/18)
Dover (14/Jun/18)
Oslo (30/Jun/18)

Artist Biography
Marshall Bruce Mathers III, mer känd som Eminem och kallas även för Slim Shady, född 17 oktober 1972 i Saint Joseph i Missouri, är en Oscarsbelönad amerikansk hiphopartist, låtskrivare, skådespelare och musikproducent. Han var den artist som sålde flest musikalbum i USA under 00-talet, 32,3 miljoner ex. Eminem är även den försäljningsmässigt störste rapparen under de senaste 15 åren, då han har sålt 110 miljoner skivor sedan 1995.[1]

Eminem är den första rapparen som vunnit en Oscar. Han var dock inte där och tog emot den, för att han valde istället att stanna hemma och ta hand om sin dotter.[källa behövs]
Mathers föddes 17 oktober 1972 i Saint Joseph i Missouri som Marshall Bruce Mathers III och växte upp i Detroit i Michigan. Artistnamnet Eminem kommer från hans initialer M & M (Marshall Mathers) på engelska M and M eller M'n'M, vilket uttalas som Eminem.

Eminem ses ibland som kontroversiell då han är vit vilket inte många rappare i USA är. Eminem har under större delen av sitt liv rört sig i de färgades värld i USA tack vare sin födelseort samt sin kärlek till hiphopen. Han hade en svår uppväxt, kort efter Eminems födsel lämnade hans far familjen. Eminem har berättat i intervjuer att han flera gånger under sin uppväxt försökte få tag på sin far genom att skicka brev, men att hans brev aldrig kom tillbaka. Enligt flera av Eminems låtar så som Cleaning Out My Closet, My Mom och Sing For The Moment missbrukade hans mor Deborah Mathers-Briggs olika typer av knark och andra preparat, t.ex. Valium, samt att hon misskötte Eminem. Eminem har i flera låtar uttalat sig om sitt starka hat mot sina föräldrar.

Eminem började rappa redan när han var 8 år gammal och började uppträda redan vid 14 års ålder. År 1992 var Eminem med i albumet Steppin' On To The Scene EP som var Bassmint Productions album med sex låtar i. Han sjöng tre av låtarna i albumet då under artistnamnet M&M medan de tre andra sjöngs av Chaos Kid. År 1995 gjorde han sin första officiella låt, Fuckin' Backstabber. Samma år gjorde han sin första egna demoalbum vid namn Soul Intent. Låtarna på albumet var Biterphobia, F*ckin' Backstabber med Proof, Fuckin' Backstabber. År 1996 släppte han också ett självstående album vid namn Infinite. Albumet fick en blandad respons från kritikerna och många tyckte att Eminems stil var för lik Nas och AZ. Eminem följde upp Infinite med The Slim Shady EP, där hans texter hade en mycket mörkare ton. Eminem hade rappat mycket med sin Detroitkompis, Royce Da 5'9" tidigare i sin karriär och de ansågs vara två av de allra bästa MC:s i Detroit.

Eminem har på senare tid berättat att det var rimmen som spelade störst roll för honom under hans första år som rappare. Biterphobia är ett perfekt exempel på det. Låten är helt enkelt fylld med massor av invecklade och komplexa rim.

Eminem har rappat en del med Dr Dre, nate dogg, 50 Cent och Xzibit, samt den Detroitbaserade gruppen D12, som han även är medlem i. Han äger även skivbolaget Shady Records som ger ut CD-skivor från rapartister såsom D12, 50 cent, Obie Trice och Stat Quo.


Wide Thumb


Clearart


Fanart


Banner


User Comments

No comments yet..


Status
Unlocked - Last Edit - 18/Jan/18

Data Complete
100%

Store Links
Buy Amazon